Štandard SH

Nemecky: Slowakischer Kröpfer

Anglicky: Slovak Pouter

Zaradenie v EE: hrvoliaky č. 322

Krajina pôvodu: Západné Slovensko, najmä v oblasti Myjavy, Piešťan, Nového Mesta nad Váhom a Trnavy.

Veľkosť obrúčky: 9

 

Poradie dôležitosti znakov:

Celkový dojem - hrvoľatosť - telesné tvary - kresba - postoj - držanie tela, farba a lesk - operenie a zobák - obločnica - štruktúra peria a ostatné znaky.

Postava: mohutná, prezentujúca silu a temperament, v ramenách široká s patrične osvalenými prsiami, pomerne krátka, vzpriamená v uhle 45°.

Hlava: málo podlhovastá, pomerne veľká, so širokým mierne vyšším čelom, v temene dobre klenutá.

Oči: tmavé. Obočnice ružové až červené.

Zobák: silný, široko nasadený, horná čeľusť je na špičke mierne zohnutá. Pri všetkých farebných rázoch ružový. Ozobie málo vyvinuté s bielym popraškom.

Krk: primerane dlhý; hrvoľ veľký, široký, nepodviazaný, v hornej tretine rozšírený, hruškovitého tvaru, pod zobákom dobre pritiahnutý.

Krídla: mocné, svalnaté, k telu dobre priliehajúce, asi o 2 cm kratšie ako chvost, na ktorom ležia.

Chvost: skôr kratší, s mocnými pevne stavanými kormidlovými perami.

Nohy: strednej dĺžky, nie príliš vysoké, mocné, beháky a prsty neoperené, červenej farby, pazúriky ružovkasté.

Operenie: krátke, husté a dobre priliehavé, bez kučeravosti. 

Farba a kresba: pri všetkých rázoch sa požaduje čistá, sýta a rovnomerne rozložená farba, pri modrých bielopásavých nebovomodrá, pri strieborných striebristomodrosivá, pri izabelových bledožltá.

Lesk - čierne majú po tele modrozelený, na hrvoli zelený, červené po tele modrozelený, na hrvoli červený, modré bezpásavé, čiernopásavé a jarabé na hrvoli sýtozelený, modré bielopásavé olivovozelený, žlté ružový, vrátane izabel, pri strieborných striebristý.

Kresba - základná farba sa rozkladá po celom tele, len hlava a ručné letky sú biele. Hraničná čiara kresby hlavy ide 1cm pod zobákom a 0,5cm pod okom v pravidelnom oblúku, ručné letky v počte 4-8 sú čisto biele a začínajú od kraja, rozdiel jednej letky sa nepovažuje za chybu, pásy  sa u všetkých rázov žiadajú úzke, výrazné, dobre dotiahnuté, neprerušované, pri čiernych, červených a žltých bielopásavých sa kresba pásov posudzuje miernejšie, fŕkané majú krk, prsia a krídlové štíty bielofŕkané, ostatné časti tela okrem bielej hlavy a letiek sú v základnej farbe, fŕkanie má byť pravidelné, pri šupinatých je šupinatosť len na štítoch krídiel a je totožná s kresbou holuba rysa šupinatého, jarabé majú trojuholníčkovú kresbu na štítoch krídiel v pravidelných radoch, ktoré sa postupne ku koncu štítu rozširujú a zväčšujú.

Farebné rázy: celofarebné - čierne, žlté, červené, modré bezpásavé, strieborné bezpásavé, striebristé bezpásavé, hnedé, pásavé - modré čiernopásavé, červenoplavé, žltoplavé, hnedoplavé, striebristé, bielopásavé - modré, čierne, červené, žlté, hnedé, strieborné, izabelové, fŕkané - čierne, žlt=, červené, hnedé a modré, šupinaté - modré, čierne, žlté, červené, izabelové, strieborné, jarabé - vo všetkých základných farbách.

 

Chyby podľa rozsahu:

Vodorovná, dlhá a úzka postava, skrížené krídla, slabá hrvoľatosť, valcovitý alebo jednostranne nafúknutý hrvoľ, široké a prerušované pásy, nepravidelná kresba pri fŕkaných, rozmazaná kresba pri šupinatých a jarabých, slabý lesk, lesk pri čiernych fialových, pre červených bronzový, pri žltých striebristý alebo zelený, pri modrých výrazne ružovkastý alebo striebrisý, pri strieborných ružovkastý, menej výrazný svit (žiarivosť), lemované a zahnednuté pásy, bledší chrbát, dlhý, široký, rozdelený a strieškový chvost, farebné pazúriky. Menšia, užšia hlava, ploché temeno, bledá obočnica, dlhý, slabý zobák, ozobie bez poprašku, menej presne ohraničená kresba hlavy, alebo malá briadka, malá biela škvrna v oblasti kloaky, rozdiel dvoch bielych letiek.

Vyraďujúce chyby: malá, netypická postava, iné než tmavé oko, tmavá škvrna na zobáku, sivastá alebo výrazne zahnedlá farba pri červených, žltých a čiernych, farebná škvrna na hlave a v kútikoch zobáka, farebné perie dotýkajúce sa obočníc, menej bielych letiek ako 4 a viac ako 8, rozdiel troch a viac bielych letiek, farebná letka medzi bielymi, alebo farebná krajná letka, biely chrbát, biele brucho, biele nohavičky, pri fŕkaných spojená kresba krku s bielym operením hlavy, hrdza v lesku na hrvoli.